Reklamı Kapat

Kreş Gündüz Bakımevleri ve Çocuk Kulüpleri Yönetmeliği Çalıştayı Yapıldı

Kreş Gündüz Bakımevleri ve Çocuk Kulüpleri Yönetmeliği Çalıştayı Yapıldı

Kreş, Gündüz Bakımevleri ve Çocuk Kulüpleri Yönetmeliği Çalıştayı Ankara’da yapıldı. Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve UNİCEF işbirliğinde gerçekleştirilen çalıştaya illerde bu alanda görev yapan çalışanlar ile sivil toplum temsilcileri katılım sağladı.

Kayseri’den Sivil Toplum Kuruluşları temsilci olarak Özokfed Kurucu Başkanı, Kayseri Kreşleri Okul Öncesi Eğitim Kurumları ve Eğitmenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı, Akıl Küpü Kreş ve Gündüz Bakımevi Kuruluş Müdürü Nefika Boylu ve İl Müdürlüğü Temsilcisi olarak Ümit Yaldız katıldı.
Çalıştayın açılışında konuşan Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Musa Şahin, Bakanlığın çocuklara yönelik hizmet politikalarını aile odaklı yaklaşım ekseninde yürüttüğünü belirterek, “çocuğun üstün yararı ilkesi gereğince öncelikle aile yanında desteklenmesini bir hak olarak görüyor, ailenin güçlenmesi ve çocuğun yaşam şartlarının iyileştirilmesi için gerekli çalışmaları hayata geçiriyoruz” dedi.
Çalıştayın açılışında konuşan Unicef Program Temsilcisi Rita Neves, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile UNICEF arasında uzun süredir devam etmekte olan işbirliğinin özellikle daha kırılgan kesimde yer alan dezavantajlı çocukların kendi haklarını tam anlamıyla gerçekleştirebilmeleri amacını taşıdığını belirterek, çalışmaların çocukların eşit fırsatlara erişimlerini sağlayabilmek için sosyal refah ve sosyal koruma sistemlerinin güçlendirilmesine odaklandığını söyledi.
Ülke programlarının UNİCEF ve ilgili ülkenin öncelikleri dikkate alınarak beraberce hazırlandığını hatırlatan Neves, hazırlık sürecinde BM’nin sürdürülebilir kalkınma amaçlarının dikkate alındığını kaydetti.
2021-2025 Dönemi Türkiye Programı’nda ele alınan konulardan birinin erken çocukluk dönemi olduğunu kaydeden Neves, bu dönemin hem çocuğun gelişimini hem de iyi olma halini daha da pekiştirmek için son derece önemli kritik bir evre olduğunu söyledi. Bu konuda Bakanlık ile ortaklaşa yürütülen çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Konu ile açıklama yapan açıklama yapan Nefika Boylu ; Erken çocukluk dönemi çalışmalarını daha ileri taşımak için özel kreş ve gündüz bakımevleri ile çocuk kulüplerinin işleyişi konusunda sahadan gelen öneri ve talepleri dikkate aldıklarını ifade eden Boylu konuşmasına şöyle devam etti: “Süreç içerisinde yönetmelik ile ilgili olarak il müdürlüklerimizden, sivil toplum kuruluşlarından, kuruluş çalışanlarından, yöneticilerinden ve ailelerden Bakanlığımıza farklı talepler ve öneriler ilettik. Bakanlığımızla birlikte bu talepleri değişen ve gelişen hayat koşulları karşısında değerlendirdik, ortaya çıkan ihtiyaçların giderilmesine yönelik yönetmelikte düzenleme yapma gerekliliği duyduk.
Bugün erken çocukluk dönemi bakım ve eğitimine verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak 2015 yılında yayımlanan Özel Kreş ve Gündüz Bakımevleri ile Özel Çocuk Kulüplerinin Kuruluş ve İşleyiş Esasları Hakkında Yönetmeliği’ni günümüz şartlarına ve ihtiyaçlarına uygun olarak düzenlenmesi amacıyla toplandık.
Yeni yönetmeliğe dair mevzuat çalışmalarına üç yıl önce başladık ve Bakanlığımıza iletilen görüş, öneri ve talepler doğrultusunda yönetmelik taslağımızı şekillendirdik. Bu çalıştayda, katılımcıların katkılarıyla çocuklarımızın, ailelerin, alandaki tüm çalışanların ortak yararını gözeterek yeni bir yönetmelik hazırlamayı hedefledik.” şeklinde konuştu.

PAYLAŞ
GÖNDER
×